Folytatjuk sorozatunkat a kognitív torzításokról bemutatásával (az előző részt itt olvashatod el).
Mit jelentenek a kognitív torzítások?
A negatív gondolatok leggyakoribb fajtái az ún. kognitív torzítások, amelyek rendkívül meggyőző, ám de hibás gondolkodási mintákra utalnak.
A kognitív torzítások teljesen automatikusak és nem tudatosan következnek be. Legnagyobb veszélyük, hogy felerősítik a pesszimista nézőpontot, rombolják az önértékelést és akár a teljes reménytelenségbe is elvezethetik a személyt.
A 13 leggyakoribb gondolati torzítás - 2. rész (8-13.)
Megbélyegzés vagy címkézés
"Nem sikerült ez a randi se, örökre magányos szingli maradok."
"Elszúrtam a prezentációt, tehát egy rakás szerencsétlenség vagyok."
Ez a torzítás arra vonatkozik, amikor negatívan megbélyegezzük magunkat egy-egy esemény mentén. Valójában nem múltunk vagy kudarcaink határoznak meg bennünket, hanem mi magunk dönthetünk jövőnk és érzéseink felett.
Megtévesztő objektivitás
"Ha értékelne a főnököm, adna nekem fizetésemelést."
"Nekem van igazam, a vak is látja. Hogyan nem értheted ezt!?"
Ez a torzítás arra utal, amikor saját értékrendszerünket tartjuk mindenkire érvényesnek vagy úgy gondoljuk, hogy a dolgoknak egyéni elképzeléseink és igazságérzetünk szerint kellene alakulnia. A kijózanító valóság azonban az, hogy minden éremnek két oldala van.
Mindent vagy semmit gondolkodás
"A maximális teljesítményt kell nyújtanom minden helyzetben - ha ez nem sikerül, egy csődtömeg vagyok."
"Ha megettem azt az egy kocka csokit, mindegy, már megehetem az egész táblát is."
Ez a torzítás arra utal, amikor kizárólag fekete-fehéren vagyunk képesek látni a dolgokat. Minél árnyaltabban vagyunk képes látni másokat, magunkat vagy a világot, annál rugalmasabbá, s ezáltal kiegyensúlyozottá is válhatunk.
Negatív szűrő
"Semmi se működik, utálok mindent. Nincs barátnőm, stresszel a munkám, elromlott a mosógép, beteg lett a kutyám, büdös a város, bunkók az emberek a villamoson."
Ez a torzítás arra utal, amikor nem vesszük észre a jót és csak a rossz dolgokat látjuk meg. Ez az a torzítás, amit panaszkodásban érhető leggyakrabban tetten, s ami nem összetévesztendő az önegyüttérzéssel.
Személyeskedés
"A feleségem panaszkodik a magas számlákra - szóval kevesli a fizetésem."
"Nem kérsz belőle? De hát csak Neked sütöttem! Megbántottalak volna valamivel?"
Ez a torzítás arra vonatkozik, amikor mindent sértésnek vagy személyünk elleni támadásnak veszünk, illetve azt hisszük, hogy mások cselekedeteinek és gondolatainak mi vagyunk a mozgatórugói. Ilyenkor szoktuk a köznyelvben azt mondani, hogy "túl nagy az egoja", vagy hogy "azt hiszi, körülötte forog a világ". Lelki békénk megtartásához alapvető fontosságú leszokni a megsértődésről és megtanulnunk, hogy ne vegyünk magunkra mindent.
Túláltalánosítás
„Nem sikerült a vizsgám... a többi tárgyból is meg fogok bukni.”
"Szakítottunk, mert megcsalt - minden nő egy ribanc!"
Ez arra a torzításra vonatkozik, amikor mikor egyszeri vagy néhányszor ismétlődő esetek alapján vonunk le hosszútávú következtetéseket. A megbélyegzéshez hasonlóan itt is fontos, hogy tudatosítsuk saját felelősségünket és ne engedjük az általánosításokat eluralkodni felettünk.
Tarts önvizsgálatot!
Vizsgáld meg önmagad a 13 torzítás mentén és töltsd le Lelkisúgó munkalapodat:
Felismertél bizonyos torzításokat? Ha igen, már jó úton vagy afelé, hogy leküzd azokat, hiszen a tudatosítás mindig az első lépcsőfok a pozitív gondolkodás és reményteli belső hang irányába!
Bár ez a folyamat mindenkinél egyedi sebességű,
a jó hír az, hogy következetes gyakorlással és kitartó behelyettesítéssel legyőzhetőek romboló gondolataink.
Fontos: Ha úgy érzed, hogy bizonyos gondolataid felett egyszerűen nincs irányításod, lehet, hogy olyan tudattalan elakadás van a háttérben, amihez mélyebb önismereti munkára vagy külső segítségre lehet szükséged. Ha kétségeid vannak ezt illetően, bátran keress fel egy szakembert!
Ha tetszett a bejegyzés, kövess @lelkisugo és iratkozz fel a Lelkisúgó havi hírlevelére!
❤ és mutasd meg másoknak is, akiknek inspirációt vagy segítséget jelenthet!