Önmagunkat (meg)szeretni nem könnyű. Nincsenek olyan pszichológiai „varázslatok”, amelyek hatására egyik pillanatról a másikra eltörölhetjük önutálatunkat és összes önértékelési problémánkat. Vannak azonban olyan önismereti gyakorlatok, amelyek segíthetnek abban, hogy oldjuk szorongásainkat és megtanuljuk elfogadni magunkat. Ma ezek közül mutatom be az egyik legalapvetőbbet: az Értékleltár gyakorlatot.
Értékleltár gyakorlat
Az Értékleltározás célja, hogy elgondolkozz önmagad értékein. Amikor önelfogadásunkat akarjuk fejleszteni, érdemes azzal kezdenünk, hogy tudatosítjuk értékeinket és erősségeinket, hiszen ezekbe tudunk “kapaszkodni” a kihívásos élethelyzetekben. Az Értékleltáradra mindig visszatekinthetsz olyankor, amikor úgy érzed, hogy egy kis lelki erősítésre van szükséged.
Itt (ingyenesen) letölheted az Értékleltár munkalapodat.
A gyakorlat 8 önismereti kérdése a következő:
Mit tartasz...
3 legnagyobb erényednek?
3 legbátrabb tettednek az eddigi életedben?
3 legjobb szokásodnak?
3 szeretnivaló tulajdonságodnak?
3 érdekes, furcsa vagy különleges ténynek önmagadról?
3 legszebb testrészednek?
3 legnagyobb eredményednek?
3 fő elvednek vagy meggyőződésednek, amelyek mentén éled az életed?
Amire ügyelj…
Ha úgy érzed, hogy nagyon nehéz válaszokat találnod, ne feledd, hogy nem vagy egyedül: legtöbbünknek ez egy fejtörést okozó kérdéssor! Nem baj, ha nem találod meg elsőre az összes kérdésre a választ, ahogy az se baj, ha eleinte csak egyet tudsz gyűjteni a három helyett. A cél az, hogy elkezdd magad tudatosan figyelni, hogy észrevedd értékeidet és gyűjtsd azokat egészen addig, amíg meg nem találod őket.
S ha sikerült összeírnod a leltáradat? Olvasd át válaszaidat és figyeld meg hogy milyen érzéseket váltanak ki belőled a leírt szavak, hiszen ezek vezethetnek majd tovább önismereti utadon…
Ha tetszett a bejegyzés, kövess @lelkisugo és iratkozz fel a Lelkisúgó havi hírlevelére!
❤ és mutasd meg másoknak is, akiknek inspirációt vagy segítséget jelenthet!