Gyász a mindennapokban

Gyászt – az általános közhiedelemtől eltérően – nem csak akkor élhetünk át, amikor meghal az egyik szerettünk.  A gyásznak az érzését számos, különböző veszteség kiválthatja: gyászolhatunk egy kapcsolat végén, munkahelyváltáskor vagy egy krónikus betegség miatt, de gyászt élhetünk meg akár egy költözéskor, nyugdíjba kerüléskor vagy egy bizalmi törés kapcsán is.

A gyász leggyakoribb tünetei közé tartozik a csökkent koncentrációs képesség, a fáradékonyság, az érzelmi hullámzások, az ingerlékenység, ami váltakozik az üresség érzésével,

de a gyászhoz tartozik a félelem vagy szorongás felerősödése, alvás- és étkezési zavarok, valamint különböző testi fájdalmak és pszichoszomatikus tünetek megjelenése is: pl. hullámokban jelentkező átmeneti rosszullétek, torokszorítás érzés, fulladásérzés, légszomj, erőtlenség, kimerültség, emésztési problémák.

Ezért is olyan fontos, hogy felismerjük és megértsük a gyászt.

 

Meglepő(nek tűnő) dolgok, amik gyászreakciót okozhatnak

2.jpg

Gyászt élhetünk meg bármikor, amikor életünk visszafordíthatatlanul megváltozik.

1. Gyerek születése

Egy gyermek születése egyszerre jelenti egy új, örömteli fejezetet kezdetét, s az előző élet lezárását is jelenti. Sokan megijednek saját érzéseiktől vagy bűntudatot éreznek, amikor gyermekük születése után az elsöprő boldogság helyett a gyász fentebb említett jeleit tapasztalják magukon. Ezek azonban teljesen természetesek, hiszen

gyászreakciót okozhat minden nagy változás az életünkben, ami felboríthatja életünk addig megszokott rendjét.

S egy gyermek születése kapcsán azért is lehetnek olyan elsöprőek az érzéseink, hiszen az egyik legnagyobb változás, amit életünkben átélhetünk, ha gyermeket vállalunk.

A gyász ráadásul nem kizárólagos érzés - egyszerre örülhetünk az új csöppségnek ÉS gyászolhatjuk a gyermek előtti életünket.

Ahhoz, hogy csökkentsük a kellemetlen tüneteket, el kell ismernünk magunk előtt érzéseinket és ennek a változásnak a jelentőségét, illetve le kell vennünk önmagunkról a nyomást: gyászunk nem annak a jele, hogy rossz szülők lennénk, hanem annak a jele, hogy szívünkkel és eszünkkel is megértettük, hogy életünk visszafordíthatatlanul megváltozott.

Ha azonban úgy érezzük, hogy nem tudunk megküzdeni az új életszerepeinkkel, vagy túlságosan visszahúz a múltba a szívünk, érdemes szakember segítségét kérni, hiszen ez esetben elakadt gyászról lehet szó.

 

2. Tetszőleges (pozitív) életszakasz-váltások

Gyászreakciót nem csak minden olyan esemény válthat ki, ami a mindennapi szokásaink megváltozását okozza, hanem minden új életszakaszba lépés is - még akkor is, ha pozitívan változnak meg életkörülményeink!

Így például különösen gyakori a gyász érzése olyan - általában várva várt - életesemények kapcsán, mint a házasságkötés, az egyetem elkezdése, az önállóság kezdete (anyagi függetlenedés, elköltözés otthonról) vagy a gyerekek kirepülése.

karacsony.jpg

Az ünnepek is felerősíthetik bennünk a gyászt.

3. Karácsony

Végül, jeles ünnepek kapcsán is gyakori, hogy megjelenik a gyász, s talán ezek közül is az egyik leggyakoribb a karácsonyi ünnepkör és a újév.

Az ünnepeknek van egy jellegzetes hangulata, ami sokakban felerősíti a gyász érzését.

Néha gyerekkori veszteségek és korábbi, fájdalmas Karácsonyok élménye miatt éljük meg a gyászt, máskor életünk valamilyen változására, vagy hiányára világítanak rá az ünnepek. Főleg a Szeretet ünnepe emlékeztethet minket egy korábbi veszteségünkre vagy valakire, aki nincs többet velünk. Gyakori továbbá, hogy ilyenkor előtérbe kerül a megbocsátás kérdése, s ezzel kapcsolatosan is felkavarhatunk olyan érzéseket, amelyeket még nem rendeztünk el magunkban.

Ezért is érdemes az ünnepek kapcsán megpróbálni csökkenteni a stresszt az életünkben, arra törekedni, hogy levegyük önmagunkról a felesleges terheket és gyakorolni az önegyüttérzést. Ha pedig a környezetünkben van valaki, aki egy veszteséggel küzd, fontos, hogy tekintettel legyünk egymásra, elfogadjuk egymás gyászának egyediségét és óvakodjunk a jószándékú, de bántó intellektuális megjegyzésektől.


Ha tetszett a bejegyzés, kövess @lelkisugo és iratkozz fel a Lelkisúgó havi hírlevelére!

❤ és mutasd meg másoknak is, akiknek inspirációt jelenthet!